0

Sutasz – niezwykle efektowna biżuteria.

Sutasz to bardzo modna technika tworzenia biżuterii, która szczególnie wraca do łask w sezonie komunijnym, czy ślubnym. W wielu przypadkach wybór pada właśnie wtedy na biżuterie wykonaną techniką sutaszu. Nic dziwnego. Fantazyjne sploty ozdobione kamieniami wyglądają zjawiskowo i elegancko.

Co to jest sutasz?

Najprościej mówiąc, sutasz to rodzaj haftu ręcznego. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek czyli rodzaj sznurkowych ozdób naszywanych na mundury wojskowe. Soutache wywodzi się z kolei od węgierskiego słowa sujtas, oznaczającego plecionkę.

Ta technika wytwarzania ozdób z pasków znana była już w starożytnych Chinach. Niestety nie spotkała się z większym uznaniem potomnych i na kilka wieków poszła w niepamięć. Można zauważyć, że sutasz znalazł za to szerokie zastosowanie nie tylko w biżterii, ale również w przemyśle odzieżowym. Widać to w ozdobach na strojach ludowych i mundurach wojskowych - szamerunków, galonów, pagonów i lampasów.

Haft sutaszowy przyjął się przez artystów zajmujących się tworzeniem biżuterii. Sutasz biżuteryjny rozpopularyzowała izraelska projektantka biżuterii, Dori Csengeri. Zachwycają one oryginalnym pomysłem, egzotyczną kolorystyką i wyrafinowanymi kształtami. Artystka świetnie komponuje jedwabne paski z  kamieniami i kryształami Swarovskiego, tworząc pełne przepychu, a jednocześnie jakże genialnie wyważone ze sobą "azteckie" ozdoby.

Jak tworzy się tą techniką?

Tworzenie ozdób z sutaszu wymaga niezwykłej dokładności i wyczucia dobrego gustu. Ozdoby wykonuje się ze specjalnych pasków, zwanych sznurkami, bądź taśmami sutaszowymi. Są to pięciomilimetrowe, plecione sznurki z wiskozy lub czystego jedwabiu, które łączy się ze sobą i okala kaboszony – gładko oszlifowane kamienie, kryształy lub szklane koraliki. Ważne, by spód oplatanego kaboszonu był płaski, aby można było dokładnie zamocować go pod materiał podszycia. - w tym przypadku można się posłużyć: * arkuszem filcowym * skórą naturalną * zamszem Ultra Suede

Następnie ściśle okala się je paskami i przyszywa do podłoża. Można doszywać do pasków kolejne drobne koraliki, perły, kryształki, czy kamienie i oplatać je w podobny sposób. W tym celu należy zaopatrzyć się także w: * nici * igłę * klej do podklejenia kaboszonu do podszycia * nożyczki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *